Az elnökség beszámolója I. rész 2021 szeptember 11-i Közgyűlésen
2021.10.21. 13:25
Ercsi Kinizsi Horgász Egyesület
Az elnökség beszámolója I.rész
a végzett munkáról, az egyesület gazdálkodásáról,
összefoglaló jelentés a 2016-2021 közötti tevékenységről
Tisztelt sporttársak!
Engedjétek meg, hogy a beszámoló első felében az elmúlt éveket évenként röviden összefoglalva szóljak az értékelt időszak főbb eseményeiről, történéseiről, a végzett tevékenységről. Mozgalmas, változásokkal teli időszakon vagyunk túl.
2016:
A 2016-os év január 23-án közgyűléssel kezdődött.
A Közgyűlés összehívását halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013 évi CII. törvénynek a 2015 november 17-én kelt módosítása indokolta. A módosítás lényege az volt, hogy a továbbiakban állami horgászjegyet gyakorlatilag csak a MOHOSZ családba tartozó horgász egyesületek forgalmazhatnak, vagyis a forgalmasára csak ilyen egyesületekkel köthető szerződés. A közgyűlés támogatta az Ercsi Kinizsi Horgász Egyesületnek a MOHOSZ egy tagszervezetéhez, tagként történő csatlakozását.
A törvény módosítása meghagyva ugyan a horgászat alapját képező állami jegy egyéni megvásárlásának lehetőségét a nem „MOHOSZ-családba” tartozó horgász egyesületek tagjai részére is, ugyanakkor olyan feltételeket teremtett a végrehajtási rendelet által, hogy a MOHOSZ-on kivüli egyesületek -ha és amennyiben nem akarják méltatlan helyzetbe hozni tagjaikat és elszenvedni az egyesület erodálódását – engedve a szelíd törvényi erőszaknak- bekényszerüljenek a MOHOSZ tagszervezetek tagjai sorába.
Az előzetes konzultációkon tisztázódott, hogy egyesületi szinten csak a MOHOSZ tagszervezeteihez tartozó egyesületek forgalmazhatnak majd állami jegyet.
A tagság érdekében a közgyűlés támogatta az Ercsi Kinizsi Horgász Egyesületnek a MOHOSZ egy tagszervezetéhez, tagként történő csatlakozását. A közgyűlés az egyesület elnökségét bízta MOHOSZ tagszervezet kiválasztásával. A két lehetséges alternatíva közül a kiválasztás kérdésében az akkor rendelkezésre álló ismeretek alapján az elnökség a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége mellett tette le a voksot. Mind a MOHOSZ-hoz, mind HOFESZ-hez történő csatlakozás zökkenőmentesen megtörtént. Ez a döntés alapvetően meghatározta a következő éveket.
2016 januárjától a Duna Ercsi szakaszán a vízkezelő kijelölés alapján a HOFESZ-HVDSZ lett, így teljes egészében horgász kezelésbe került a víz. Az új kezelők megszervezték a hivatásos halőrökből álló halőri szolgálatot, őket ellátták a szükséges eszközökkel és megkezdték a Duna halfaunájának szisztematikus pótlását, harcot hirdettek és kezdtek a rapsicok és kormoránok ellen.
Teljesen váratlanul, előzmények nélkül “esett be” két filmprodukció forgatása az egyesület programjába május és október hónapban. Mindkét produkció elégedetten távozott és vitte Ercsi és az egyesület jó hírét a világba, ugyanakkor nem csekély bevételt hozott. A bevételeket plusz telepítésre és tartalékképzésre használtuk, melyek az egyesület részére azóta is biztonságos anyagi hátteret biztosítanak.
2017:
Viszonylag csendes év volt, a változtatások érlelődésének időszaka.
A Kis Duna térségében az év során területhasználati szerződések alapján több esetben folyt filmforgatás, melyek bevételekkel jártak. A bevételeket szintén tartalékképzésre használtuk, melyek az egyesület részére biztonságos anyagi hátteret biztosítanak.
2018:
A város költségvetésében 2018-ban 6 millió Ft állt rendelkezésre a Kis-Duna útjainak felújítására. Akkor még nem tudtuk, hogy ez mit takar. Később derült ki, hogy egy erdei futóösvény megépítésére nyert pályázati pénzről van szó. Az Ercsi Kis Dunánál az erdei futóösvény kivitelezési munkái 2018 május 3-án kezdődtek és június 10-e táján fejeződtek be.
2018. szeptember 1-jétől elindult a horgász regisztráció és a Magyar Horgászkártya igénylésének opcionális folyamata. A horgász egyesületi tagságra kötelezettek, vagy a tagságot vállalók számára a régi, papíralapú horgász igazolvány helyére a horgászkártya lépett, amely a kapcsolódó elektronikus alkalmazásokkal lépésről-lépésre egyszerűbbé és gyorsabbá, tette illetve teszi az ügyintézést és az adminisztrációt. Az egyesületnél 2 regisztrációs pont került felállításra, kidolgoztuk a regisztrációhoz és kártyaigényléshez segítséget igénylő horgászok részére a követendő tevékenységi rendet. Rengeteg munkánk volt vele, de a befektetett munka lassan megtérülni látszik.
2019:
január 1-jét követően már mindenkinek kötelezővé vált, aki a regisztráció és a horgászkártya kiváltása azok részére akik állami horgászjegyet kívánnak kiváltani.
Augusztus hónapban megkezdtük a Kis-Duna halászati jogának bérlésére vonatkozó, Ercsi Város Önkormányzatával kötött, de 2019 december 31-én lejáró haszonbérleti szerződés megújítására irányuló munkát. 2019 december 17-én létrejött a haszonbérleti szerződés mely alapján Ercsi Város Önkormányzata 2028. augusztus 31. napjáig terjedő időszakra az Ercsi Kinizsi Horgász Egyesület részére haszonbérbe adja tulajdonát képező 040. hrsz-ú, 21 ha1830 m2 nettó vízterületű „Ercsi Holtág” vízterület halgazdálkodási jogát.
Október hónapban pedig az ugyancsak december 31-én lejáró, Kis-Duna a vízjogi üzemeltetési engedélyének meghosszabbítására irányuló munkát, amelynek 2020 április 26-án került pont a végére. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ekkor kiadta új vízjogi üzemeltetési engedélyt, amely 2025. április 30-ig hatályos.
Változás Kis-Duna horgászrendjében: napi kettő, hetente összesen 4db méretkorlátozás alá eső hal vihető el, ezen belül azonban amurból csak heti 1db vihető el. Egyéb halfajtából hetente összesen 5 kg fogható.(10 kg helyett) 5 kg egyedsúlyt meghaladó hal nem tartható meg, azt a kifogás után kíméletesen vissza kell engedni.
Pályázat: Sikerrel pályázott az egyesület szolgálati jármű beszerzésére a MOHOSZ pályázaton, halőri robogóra 375.000Ft támogatást nyertünk (a beszerzési ár 50%-a) Piaggio Typhoon 50 2t
2020:Az elnökség a 2020-es év indításához a szükséges elvi döntéseket 2020 januári 08-i küldöttgyűlésnek elfogadásra beterjesztette, azokat a küldöttgyűlésen megvitattuk elfogadtuk. A küldöttgyűlésen a küldöttek elfogadták a 2019 évről a pénzügyi tájékoztatót, jóváhagyták a 2020 évi munka- és pénzügyi tervet.
Szerencsére!
Márciusban ugyanis belépett életünkbe a koronavírus, népszerű nevén a COVID-19! A kormány 2020 március 11-én az Operatív Törzs és Pintér Sándor belügyminiszter javaslatára vészhelyzetet hirdetett az ország teljes területére. Ez a rendkívüli jogrend a legszélesebb jogköröket biztosította a kormány számára. A következő időszakban kormányrendeletek tisztázták a részleteket. 2020. március 27-én megjelent A KIJÁRÁSI KORLÁTOZÁSRÓL 71/2020 (III.27.) SZ. KORMÁNYRENDELET, amely 2020. március 28. napján lépett hatályba és 2020. április 11-én vesztette hatályát.
A kijárási korlátozás megzavarta a tavasszal tervezett telepítések rendjét, a tervezett időpont többször módosult. A kijárási korlátozás megzavarta a tavasszal tervezett telepítések rendjét, a tervezett időpont többször módosult. Ennek ellenére 2020-ra tervezett mennyiséget április elejétől kezdődően -négy alkalommal összesen 4800 kg pontyot- hiánytalanul telepítettük. Előnevelt süllő ivadékot telepítése elmaradt. A megrendelt mennyiséget az Aranyponty Zrt. nem tudta biztosítani.
A tavaszi időszakban két alkalommal un. intervenciós telepítés a Nagy-Dunán (összesen 240q ponty) (először április 30-án Nagykanizsáról érkezett 140q ponty), de volt csuka és süllő telepítés is a HOFESZ-HVDSZ részéről.
Később az intervenciós telepítés második körében a Kis-Dunába is jutott 15q ponty. A második körben pályázatunk, a megnyert pályázati összeg 682.500 Ft volt. A halat a Szabolcsi Halászati Kft. szállított le november 16-án.
Új elem volt a munkánkban 2020-ban, hogy a halgazdálkodási szakterülettel kapcsolatos kérelmeket, bejelentéseket egy új rendszeren a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül elektronikusan lehetett(kellett!). 2021-től azonban a bejelentéseket, halfogási adatokat már kizárólag a Nébih-nek ezen szakrendszerén keresztül lehet megtenni.
2020 július 1-től az új számlázási rendszer került alkalmazásra, a kézi számlázás megszűnt, a számlák adatai a NAV-nál a számla kiállításakor azonnal megjelennek. A program (szoftver) éves bérleti díj ellenében működik, az egyesület részére komoly anyagi megterhelést nem jelent. De pénzbe kerül! És a rendszer beüzemelésének előkészítésével is volt egy kis kínlódás.
Lényeges mozzanat volt 2020-ban új társadalmi halőrök vizsgáztatása: előkészítettük a társadalmi halőrök ”nemzedékváltását”. 3-4 főről volt szó. Végül 3fő vizsgáztatására szeptember hónapban került sor, ezt követően megtörtént az eskütételük is. El lettek látva a szükséges okmányokkal, megkezdték a munkát a Kis-Duna térségében. A vizsgáztatással kapcsolatos költségeket az egyesület biztosította.
Az év során a januári küldöttgyűlésen elfogadott határozatoknak és terveknek megfelelően folyt a munka és tevékenység.
2020 augusztus 27-én az Ercsi Eötvös József Művelődési Házban megtartott Küldöttgyűlésen megtörtént a december 05-i közgyűlésre megválasztott jelölő bizottság felkészítése, részükre a feladatok, a kiválasztási szempontok és határidők meghatározása. Megtörtént jelölő és választási bizottság felkészítése, a tisztújító közgyűlés előkészítése egyenesbe fordult.
2020 december 05-re tervezett Tisztújító Közgyűlésre a Ercsi Kinizsi Horgász Egyesület Küldöttgyűlése Kü5/2020.01.08 sz. Határozatában: a 2020 évi Tisztújító Közgyűlésre a Jelölő Bizottság tagjainak Orbán Mihályt, Nagy Csabát és Török Lászlót megválasztotta. (Választási bizottság és egyben a felmentvény megadása után levezető elnöknek Békes Györgyöt terveztük felkérni)
AZONBAN 2020.11.10-én éjféltől érvénybe léptek a kormány által bevezetett korlátozó intézkedések. Eldőlt, hogy a korlátozó intézkedések miatt az elnökség által 2020.12.05-ére már összehívott és előkészítés szakaszában álló Tisztújító Közgyűlést nem lehet megtartani. A Tisztújító Közgyűlést a vírushelyzet normalizálódásáig –reményeink szerint legkésőbb 2021 tavaszáig- el kell halasztani. Tehát 2020 december 05-ére tervezett Tisztújító Közgyűlés elmaradt!
Mandátumának lejárta után a régi elnökség a továbbiakban ügyvezető jelleggel működött, Az elnökség megtette a szükséges intézkedéseket az egyesület folyamatos működése érdekében, végezte a napi, heti, havi feladatokat, elszámolásokat. Elkészítette az egyesület 2021-es év munka- és rendezvénytervét, a költségvetési tervét (ezeket az újonnan alakuló Küldöttgyűlésnek kell majd jóváhagynia a 2020 évi pénzügyi beszámolóval együtt), továbbá elkészíttette a 2021 év zökkenőmentes indításához szükséges okmányokat, területi jegyeket, tájékoztatókat. Az elnökség a honlapon keresztül folyamatosan tájékoztatta a tagságot a horgászokat érintő COVID-dal kapcsolatos, aktuális rendszabályokról. Az így kialakult helyzet folytatódott a mai napig.
|